In memoriam prof. dr. Rozsos István

2018. AUGUSZTUS 14. Hírek Kari hírek

Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy életének 86. évében elhunyt dr. Rozsos István professzor úr, karunk professor emeritus tanára.

In memoriam

Prof. dr. Rozsos István

(1932-2018)

Professzor urat a Pécsi Tudományegyetem, Kaposvár Megyei Jogú Város, valamint a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktatókórház saját halottjának tekinti.

1932. augusztus 28-án született Nagykanizsán. 1951-ben a Pécsi Orvostudományi Egyetemre nyert felvételt, ahol 1953-tól 1957 márciusáig a Szentágothai professzor által vezetett Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetben volt externista, demonstrátor, majd kinevezett gyakornokként az oktató- és tudományos munkába is bekapcsolódott. Tudományos Diákköri pályázaton kiemelt I. díjat nyert, közleményeiből a The synapses of Burdach’s nucleus című dolgozatára a Nobel-díjas Eccles professzor is hivatkozott.

1956-ban a POTE Nemzetőr Zászlóalj parancsnokává választották, ezért 1957 márciusában szigorú megrovással az egyetemi gyakornoki állásából elbocsátották és az oktatástól eltiltották. Az akkori állami és pártszervek sokkal súlyosabb büntetést terveztek, de a fegyelmi bizottságból nem lehetett kihagyni az egyetemi tanárokat, többek közt Donhoffer Szilárdot, Romhányi Józsefet, Lissák Kálmánt, akik védték Rozsost és sikerült toborozni a még itthon maradt és megfélemlített egyetemi hallgatóság soraiból mentő tanukat, aminek eredményeként a vádlott befejezhette egyetemi tanulmányait.

1957 szeptemberében avatták orvossá, ezt követően a Keszthelyi Kórház Sebészeti Osztályára került segédorvosként. 1961-ben Budapesten általános sebészetből szakvizsgát tett, majd a Kaposvári Kórház Sebészeti Osztályára hívták, ahol 1965-ben adjunktussá, 1970-ben főorvossá nevezték ki. 1967-1970 között a Sebészeti Osztályt megbízottként vezette. 1970-1971-ben az Utrechti Egyetem Szív- és Érsebészeti Klinikáján dolgozott. 1974-ben az orvostudományok kandidátusi fokozatát szerezte meg.

1980-tól a Kaposvári Mezőgazdasági Főiskolán (Kaposvári Egyetem), gasztroenterológiai állatkísérletes vizsgálatokat végzett. 1981-ben a Kaposvári Kórház, I. sz. Sebészeti Osztály osztályvezető főorvosává és megyei szakfőorvossá nevezték ki, valamint a Magyar Sebész Társaság vezetőségi tagjává választották.

1985-ben Göteborgban és Linköpingben volt tanulmányúton, a POTE-en c. egyetemi docensi kinevezést kapott. 1988-ban Jako professzorral az epehólyag eltávolítás két minimálisan invazív eljárás módszerét kezdte kidolgozni. 1990-ben Funkcionális anatómiai szempontok alkalmazása a gyomorpótlás sebészetben c. disszertációval az orvostudományok doktora fokozatot nyerte el.

1990-ben a Sebész Szakmai Kollégium tagjává választották, a klinikai gyakorlatban pedig az első mikrolaparotomiás cholecystectomiát (epehólyag endoszkópos, lézer-mikrosebészeti eltávolítás) végezte. 1993-tól PTE Egészségügyi Főiskolai Kar Kaposvári Képzési Központ tanára. 1994-ben habilitált, 1995-ben egyetemi magántanári, főiskolai tanári, 1997-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. 2000. február 1-től az Általános, Ér- és Mellkas-sebészeti Osztályon főorvosként, 2001. június 1-től a kórház igazgatási állományában dolgozott. 2002-ben emeritus professzori kinevezést kapott a PTE Egészségügyi Főiskolai Karán.

Számos díjban, elismerésben részesült, többek között: 1956-os emlékérem (2011), „Szabó György”-díj (2004), Kaposvár város díszpolgára (2003), a Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztje (2002), Gábor Dénes-díj (1999), Feltalálók I. Olimpiáján ezüstérem (1998), Magyar Köztársaság Érdemrend kiskeresztje (1996), Balassa János-emlékérem (1995), Szabadságharcos Érdemérem – London (1991), Kiváló Orvos (1998), PTE Arany Katedra (2018).

Professzor úr halálával az Egészségtudományi Kar a hallgatók elhivatott oktatóját veszítette el.

Emlékét kegyelettel megőrizzük!

Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar dékáni vezetése és közössége