Kedves Kollégák!
Örömmel adjuk hírül, hogy megjelent a V4 pályázat összefoglalója a Health Problems of Civilization (ISSN: 2353-6942) impakt faktoros folyóiratban levél a szerkesztőnek formában.
További információ:
PHYSICAL ACTIVITY PATTERNS AMONG HIGH SCHOOL AND UNIVERSITY STUDENTS IN THE V4 COUNTRIES: A COMPARATIVE STUDY
Pongrác Ács, Ewelina Niźnikowska, Marian Stelmach, Marcin Weiner, Alexandra Makai, Viktória Prémusz, Ján Junger, Ferdinand Salonna, Iva Šafaříková, Věra Kuchařová, Joanna Baj-Korpak
Health Prob Civil. 2024; 18(4): 370-372.
Online publish date: 2024-11-04
DOI (digital object identifier): 10.5114/hpc.2024.144705
A Nemzetközi Visegrádi Alap pályázati kiírásán a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar „Középiskolások és egyetemisták fizikai aktivitási mintái a V4 országokban – összehasonlító vizsgálat” című projektjavaslata 33 197 EUR támogatást nyert el. A kutatási projektet visegrádi országok jeles képviselőinek partnerségével, konzorciumban valósítjuk meg. Konzorciumi partnereink a lengyel biała podlaskai John Paul II University, a szlovák kassai Pavol Jozef Šafárik University és a cseh ceské budějovicei University of South Bohemia.
Jelen projektünk előzménye a 2015-ben megvalósított közös kutatási projektünk, melynek célkitűzése volt, hogy a V4 országok kutatóit közös kutatásba integrálja és erősítse a tudományos együttműködést a négy partnerintézmény között. Az akkor elért eredmények megmutatták a V4 országok fiatal populációja számára az egészségtudatosság és az egészségükért érzett saját felelősség fontosságát. Korábbi kutatásunk eredményei rávilágítottak a fizikai aktivitási minták rendszeres monitorozásának fontosságára, és az erre alkalmazható mérőeszközök érvényességének és megbízhatóságának vizsgálatára. Így az elmúlt évek során, gyermek és felnőtt populáción (EUPASMOS projekt), valamint a pandémia időszakában is lehetőségünk volt a hazai lakosság fizikai aktivitásának reprezentatív monitorozására.
A 2015-ös V4 kutatási eredmények alapján megállapítást nyert, hogy a nemzetközileg validált fizikai aktivitást mérő IPAQ index szerint az alacsony aktivitási zónában a magyar egyetemisták kétszer annyian voltak, mint a második legrosszabb pozícióban álló csehek, pedig köztudott, hogy a felsőoktatás az utolsó életkor, amikor szervezett keretek között lehet sportfoglalkozásokat tartani. Habár kedvezőbb eredményeket mutattak a középiskolások körében mért adatok, itt is sereghajtóként szerepeltek a magyar diákok, miszerint 9,39%-uk volt inaktívnak, szemben a V4 országok eredményeivel ahol ez az arány 3,76-6,54% között mozgott.
A korábbi vizsgálat tapasztalataira alapozva, a téma felújításával és kibővítésével nem csak a kutatók közötti tudományos együttműködést erősítjük, hanem 10 év távlatában a fiatal célcsoport ismételt vizsgálatával a fizikai aktivitás terén bekövetkezett változásokat is nyomon követhetjük. A modellváltást követően a fizikai aktivitási minták megismerésének szükségessége különösen aktuális, hiszen az ágazati indikátorok között ez a terület is hangsúlyos szerepet kap. A tíz éves időtávlat pedig arra is alkalmas, hogy felmérjük a kötelező iskolai testnevelés hatásait, mely vélelmezhetően javíthatott a magyarok pozícióján.
A 2024. október 1-jén induló, 18 hónapos futamidejű projektben az együttműködésben résztvevő 4 országban összesen 1200 középiskolás és 2000 egyetemista fizikai aktivitási szokásainak kérdőíves és 200 egyetemista ActiGraph GT3X készülékkel történő (objektív mérőeszköz fizikai aktivitás mérésére) felmérését végezzük el. A fizikai aktivitás felmérése mellett az üléssel és alvással töltött idő, a fiatalok egészséggel kapcsolatos életminőségének, sportolási szokásainak és testmozgással kapcsolatos ismereteinek vizsgálatára is sor kerül a hamarosan induló kutatásban. A vizsgálat célja a nemzetközi, V4 országok eredményeinek összehasonlítása, az újonnan felmért eredmények összevetése a 10 évvel ezelőtti adatokkal, valamint a vizsgált paraméterek közötti összefüggések vizsgálata a mozgásviselkedés részletes elemzése érdekében. A vizsgálatok eredményeit nemzetközi publikációkban közöljük, valamint a projekt végén az eredmények megvitatására és disszeminációjára tudományos konferencia keretein belül lesz lehetőség, ahol a kutatói közösség közvetlenül a projektben résztvevő kutatóktól ismerheti meg azokat és megvitathatja gyakorlati alkalmazásuk mikéntjét, illetve a rizikócsoportok számára nyújtható mozgásra ösztönző programok lehetőségeit.
Fontosnak tartjuk eredményeink társadalmasítását, nem csak szakmai közönséggel történő megismertetését minél szélesebb körben. Hisszük, hogy valódi értéket képvisel, ha a fizikai aktivitás egészségben betöltött szerepét minél többen megismerik és ennek hatására pozitív változást tudunk elérni a gyakorlatban is. A fiatal célcsoport számára kiemelt jelentőségű, hasznos információkról tájékoztató anyagokat készítünk, melyet az általuk használt média segítségével célzottan eljuttatunk hozzájuk.
Mostani projektünkkel méltó emléket kívánunk állítani Jozef Bergier professzornak, a lengyel biała podlaskai John Paul II University egykori rektorának, aki a 10 évvel ezelőtti projekt vezetőjeként tudományos szakértelmével, kiváló közösségformáló hozzáállásával a négy országból származó kutatókat kutatócsoporttá szervezte és hosszú távú közös munkánkat megalapozta.