KRACZ IGOR

gyógytornász, Nemzeti Kézilabda Akadémia

Újra a pályán – ACL-sérülés utáni rehabilitáció folyamata a Nemzeti Kézilabda Akadémián/Back on the sports court - rehabilitation process after an ACL injury at the National Handball Academy

Gyógytornász-fizioterapeuta diplomámat a Szegedi Tudományegyetemen szereztem, majd a fizioterápia mesterképzést a Pécsi Tudományegyetemen végeztem el. Második éve dolgozom a Nemzeti Kézilabda Akadémia NB1-es férfi csapatának gyógytornászaként, korábban az akadémiai korosztállyal foglalkoztam. Emellett a Sportopédus Mozgásszervi Magánrendelőben is segítem a sportolók felépülését.

Szakterületem a sportrehabilitáció. Számos továbbképzésen vettem részt, amelyek során manuálterápiás, mozgásvizsgálati és fizioterápiás technikákat sajátítottam el, amelyeket napi szinten alkalmazok. Kutatási munkám során foglalkoztam a bokasérülések hatásaival a járásképre és a mozgásszervi problémák kialakulására, amelyről szakmai cikket is publikáltam.

ABSZTRAKT
Újra a pályán – ACL-sérülés utáni rehabilitáció folyamata a Nemzeti Kézilabda Akadémián/Back on the sports court - rehabilitation process after an ACL injury at the National Handball Academy

Az elülső keresztszalag (ACL) sérülés a kézilabdázók körében egy nagyon gyakori és egyben legsúlyosabb térdsérülés, amely hosszú rehabilitációs időt igényel. A Nemzeti Kézilabda Akadémián (NEKA) egy strukturált, multidiszciplináris protokoll szerint végezzük az ACL-sérülések rehabilitációját, amelynek célja a játékosok biztonságos és hatékony visszatérése a sportba. Előadásomban bemutatom a NEKA-n alkalmazott rehabilitációs protokoll folyamatát, amely a műtét előtti felkészítéstől a sportba való visszatérésig terjed. A folyamatban több szakember összehangolt munkája valósul meg: gyógytornászok, sportorvosok, erőnléti edzők, humánkineziológusok, egyéni képzők és kézilabda szakedzők egyaránt részt vesznek a program kialakításában és végrehajtásában. Ismertetem a különböző rehabilitációs fázisokat, a kezdeti mobilizációtól a proprioceptív és izomerősítő gyakorlatokon át a sportágspecifikus edzésekig. Külön hangsúlyt kapnak azok a korszerű eszközök és módszerek, amelyeket a rehabilitáció során használunk, beleértve a mozgáselemző rendszereket, izokinetikus erőméréseket és funkcionális teszteket.

Fontos szempont a visszatérési kritériumok objektív meghatározása, amelyhez számos teljesítménydiagnosztikai és biomechanikai mérés áll rendelkezésre. Ezek segítségével biztosítjuk, hogy a játékosok megfelelő fizikai és mentális állapotban térjenek vissza a pályára, minimalizálva az újra sérülés kockázatát. Az előadás célja, hogy bemutassa a NEKA-n kialakított rehabilitációs folyamatot, valamint megossza a gyakorlati tapasztalatokat és tudományos alapokat a szakmai közönséggel, amellyel hozzájárulhatunk a sportrehabilitáció fejlődéséhez.

  • 7621 Pécs, Vörösmarty M. u. 4.
  • tematikusnap@etk.pte.hu