Általános orvosi diplomámat a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán szereztem 2017-ben summa cum laude minősítéssel. Ezt követően a Pécsi Tudományegyetem Ortopédiai Klinikáján kezdtem dolgozni rezidensként, majd 2023-tól, mint ortopéd- traumatológus szakorvos. Munkám során aktívan részt veszek a magyar és angol programos orvostanhallgatók képzésében, valamint az Egészségtudományi Karon a gyógytornász hallgatók oktatásában. A klinikán végzett munkám mellett 2020-ban a PTE-PEAC NB I/B férfi kézilabda csapatának csapatorvosa voltam, majd 2021 óta a Pécsi Vasutas Sportkör (PVSK) utánpótlás szakosztályainak csapatorvosaként is tevékenykedem. Főként artroszkópos térdműtéteket végzek, de ezek mellett foglalkozom általános ortopédiával és nagyízületi endoprotetikával is. Tagja vagyok a Magyar Ortopéd Társaságnak, valamint a Magyar Artroszkópos társaságnak és az Európai Sport Traumatológus, Térdsebész és Artroszkópos Társaságnak (ESSKA).
Az elülső keresztszalag (LCA) szakadásának incidenciája világszinten növekvő tendenciát mutat. Az Amerikai Egyesült Államokban az 1994. évi 86,687-ről (32.9 /100,000 fő/év) 129,836-re (43.5 / 100,000 fő/év) növekedett 2006-ban.
Az elülső keresztszalag pótlás rutinszerűen végzett beavatkozás az ortopéd sebészetben, melynek célja a térd funkcionális stabilitásának helyreállítása. Ennek következtében megelőzhetők a további sérülések, károsodások, illetve javulhat a funkció.
Az elülső keresztszalag szakadása létre jöhet direkt vagy indirekt traumára. Az indirekt erőhatásra létrejövő sérülés jóval gyakoribb. Ugrásból történő leérkezést követően, amikor a térdízület flexio-valgus-kirotációs helyzetben van.
Műtéti ellátás esetén a szakadt keresztszalag pótlásáról kell gondoskodnunk megfelelő graft választásával. A graft kiválasztásakor figyelembe kell vennünk a beteg anatómiáját, korábbi műtéteit, sérüléseit, a sportot, amit űzni kíván, tehát kijelenthetjük, hogy multifaktoriális tényezőről van szó. A leggyakrabban használt graftok az autológ hamstring és patella ín (BTB), valamint az allograftok. Utóbbiak lehetnek tibialis posterior ín, hamstring, BTB és Achilles inak. Az autograft használatakor nincs infekció transzfer, mindig kéznél van, de ott az adó terület patológiája, az izomerő csökkenés, a lehetséges nervus saphenus érintettség, mint ellenérv. A szintetikus graftok használata sok problémát vet fel, ezért néhány speciális indikációtól eltekintve nem ajánlott alkalmazásuk. Az allograftok használatának előnyei, hogy nem kell számolnunk az adó hely későbbi panaszaival és gyorsabb lehet a rehabilitáció, hiszen nem bontottuk meg sem a feszítő, sem a hajlító apparátust. Emellett a beépülés lassabb és bizonytalanabb lehet, felléphet minden óvintézkedés ellenére infekció transzfer, valamint a körülményes tárolás miatt nem mindig és mindenhol elérhető.
Az elülső keresztszalag pótlásával helyreállítható a térdízület funkcionális stabilitása, azonban a mikroinstabilitás – amelyet a páciens nem él meg - nem kiküszöbölhető. Ennek következtében az LCA szakadás komoly prearthrotikus tényezőként játszik szerepet, az egyre precízebb műtéttechnika ellenére.