2025. április 27-én immár harmadik alkalommal került megrendezésre az angol nyelvű Integrative Med Yoga Conference, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar, Orvostudományi Kar és Good By Stress with Yoga (GSY) Kutatócsoport szervezésében és a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottságának Egészségtudományi Munkabizottsága támogatásával. A rendezvény idén a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának új előadóépületében fogadta résztvevőit.
A konferencia mottója – „Egészség és jóllét előmozdítása integratív orvosláson keresztül” – szorosan kapcsolódott az ENSZ 3. Fenntartható Fejlődési Céljához, valamint az Egészségügyi Világszervezet azon törekvéséhez, hogy a nem gyógyszeres, holisztikus megközelítések is hangsúlyt kapjanak a prevencióban és gyógyításban.
Az eseményre több mint 120 vendég regisztrált – hazai és nemzetközi szakértők, klinikusok, kutatók, doktorandusz és graduális hallgatók és a civil közösség tagjai egyaránt. Az ünnepélyes megnyitón tiszteletét tette Prof. Dr. Ács Pongrác, a PTE Egészségtudományi Karának dékánja, valamint Móring József Attila, a Dél-Dunántúli Régió fejlesztéséért felelős kormánybiztos és országgyűlési képviselő, akik méltatták az esemény jelentőségét és a régió egészségtudományi törekvéseit. Kormánybiztos úr kiemelte a test – lélek és szellem egységének jelentőségét a gyógyításban, és hogy nemzeti adottságaink, mint például a termálvizeink hogyan alkalmazhatóak az integratív gyógyításban, illetve kifejezte tiszteletét az indiai kultúra, a jóga és ayurvéda bölcsessége iránt.
A konferenciát Shalini Chauhan MPH, a GSY projekt alapítója, PhD-hallgató és oktató nyitotta meg, akit Dr. Prémusz Viktória, az Egészségtudományi Kar adjunktusa követett. Beszédében hangsúlyozta: „Tudományos kiválóságot és közösségi elköteleződést nem lehet elválasztani egymástól, ha valóban egészségesebb, ellenállóbb társadalmat kívánunk építeni.” Az előadó – tiszteletét kifejezve az indiai kultúra iránt – száriban lépett a közönség elé, ezzel is hangsúlyozva, hogy a jóga és az ájurvéda az egyik legígéretesebb integratív út az egészség megőrzésére és helyreállítására.
A nap során számos nemzetközi kutató és egészségtudományi szakember osztotta meg tapasztalatait és legfrissebb kutatási eredményeit. A programban szereplő előadók között kiemelkedett Dr. Taulant Muka, svájci epidemiológus, a Berni Egyetem korábbi docense, aki jelenleg az AI-alapú egészségügyi oktatás fejlesztésén dolgozik az általa alapított Epistudia központ keretében.
Szintén előadóként vett részt Dr. Nadeem Abbas, a svédországi Linnaeus Egyetem docense és tanszékvezető-helyettese, aki a mesterséges intelligencia és adaptív szoftverrendszerek területén végzett kutatásai mellett a számítástechnika oktatásának reformját is szorgalmazza. A konferencia különleges színfoltja volt Ms Dahabo Adi Galgalo, kenyai epidemiológus és PhD-hallgató előadása, aki a vándorló közösségek anyai és csecsemőhalandóságának csökkentésére irányuló innovatív projektjéről számolt be.
Különösen nagy érdeklődés övezte Dr. Nidhi Jaswal PhD, DHP, DMC, a KETAWA – Center for Behavior Change alapítójának online prezentációját, aki a nevetőjóga és a jóllét kapcsolatáról adott elő. Előadásában a résztvevői visszajelzések érzelemanalízisén keresztül mutatta be, milyen pozitív hatással lehet a nevetésen alapuló jóga a mentális egészségre – sőt, a közönség egy pezsgő közös nevetőjóga-gyakorlatban is részt vehetett, saját élményt szerezve az integratív megközelítés erejéről.
A konferencia helyt adott a mélyebb gondolatoknak is: a jóga és az ájurvéda hagyományainak bemutatásával: Komjáti Zsuzsanna (BSc jógaoktató, teológus, a Magyar Jógaoktatók Szövetségének elnöke, MSc hallgató a Yoga and Vedic Therapy képzésen, SVYASA University) a védikus terápia és a jól-lét lehetőségeit tárta fel; Chandrika Chaitanya (Védikus Dharma Hindu Közösség, Leányfalu; Vaidika Pratisthanam Sangha, Granada, Spanyolország) spirituális tanítóként a jóga gyökereinek bemutatásán keresztül segített megérteni annak jelenét és jövőjét; míg Dr. Zope Rakesh Anil (ájurvéda pulzusdiagnoszta, Budapest) előadásában arra világított rá, hogyan erősítheti a jóga és az ájurvéda integrált alkalmazása a magyar egészségügyi rendszert.
A hazai szakértők közül Rechnitzer Szilvia, a Pécsi Polgármesteri Hivatal Városmarketing Osztályának vezetője, a jóga és a városi életminőség fejlesztésének összefüggéseit mutatta be.
Délután került sor a SWATchat10 című különleges kerekasztal-beszélgetésre, melynek témája „Az integratív szemlélet szerepe a megelőző orvoslásban” volt. A SWATchat (So What About This?) sorozat célja, hogy közvetlen párbeszédet teremtsen kutatók, hallgatók és a helyi közösség között olyan égető kérdésekről, mint például a holisztikus prevenció vagy az egészségtudatosság növelése. A beszélgetés elnöke Dr. Karsai István, a PTE ÁOK Sportközpontjának intézetigazgatója volt, míg moderátorként Shalini Chauhan segítette a dinamikus és közérthető diskurzust. A beszélgetés során a panel résztvevői – Muka, Abbas, Galgalo, Prémusz és Rechnitzer – egyetértettek abban, hogy a megelőzés csak akkor lehet hatékony, ha figyelembe veszi az egyén testi, lelki és társadalmi dimenzióit és a helyi közösség sajátosságait. a hallgatókat leginkább az AI alkalmazásának lehetőségei és etikai korlátai érintették meg. A szervezők külön köszönetüket fejezték ki Dr. Poorna Gunasekerának, a Colors for Scholars projekt szellemi atyjának, a Faculty of Health at University of Plymouth dékánhelyettesének, aki ugyan személyesen nem tudott jelen lenni, de távoli támogatásával és szakmai iránymutatásaival aktívan hozzájárult az eseményhez.
A konferencia alatt a vendégek kiváló autentikus indiai ételeket fogyaszthattak egy helyi étteremtől (Fusion Grill), a rendezvényt egy exkluzív fogadás zárta a PTE Szőlészetének és Borászatának vendéglátásában, lehetőséget teremtve további kapcsolatok építésére és a jövőbeni együttműködések megalapozására.
A jóga jótékony hatásait a gyakorlatban is megtapasztalhatták a résztvevők, hiszen a rendezvényt megelőző napon, április 26-án szombaton, az International University Yoga Day esemény keretében több mint 100 fő részvételével zajlott közös jógagyakorlás és bemutató, amelynek célja a közösségi jól-lét és a test-lélek egyensúly megélése volt. A PTE ÁOK Aulájában megtartott program során hagyományos indiai táncelőadás, GSY ritmikus jóga bemutató és vezetett csoportos gyakorlás is helyet kapott, Shalini Chauhan vezetésével.
A résztvevők szerint a rendezvény színvonala, szervezettsége és közösségi szelleme példaértékű, és reményteli jövőt vetít előre a magyarországi integratív egészségügy fejlődése szempontjából.
A Pécsi Tudományegyetem és GSY Kutatócsoport nevében ezúton is köszönet illeti mindazokat, akik jelenlétükkel, előadásaikkal és támogatásukkal hozzájárultak a konferencia sikeréhez – egy olyan közös törekvéshez, amely az egészséget valóban többdimenziós értékként kezeli. A résztvevők jelenlétét a GSY további közösségi jógagyakorlási lehetőségekkel szeretné megköszönni a Pécs Város és a PTE által, 2025. június 21-én a pécsi Széchenyi térre szervezett Nemzetközi Jóganap eseményig. A közös gyakorlási lehetőségekhez Pécs közterein és kiemelt kulturális helyszínein lehet majd csatlakozni vasárnaponként, részletek a gsy_goodby_stress instagram és facebook oldalakon.